شرکت آساکاو

جستجو کردن

صنعت ساختمان

مسائل مربوط به ساختمان ها با توجه به شرایط جغرافیایی و زمین شناسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، کار با مصالح و روش های ساخت مقوله پیچیده ای است. در گذشته ساختمان ها با روش های سنتی و مصالح موجود و در دسترس صرفا به منظور ایجاد سرپناه با کمترین توجه به مسائل ایمنی ساخته می شد. اما همزمان با توسعه و گسترش جوامع و رشد جمعیت، نیاز به ساخت سازه های عظیم مسکونی، اداری و تجاری، صنعتی، هتل ها، بیمارستان­ ها و …. افزایش یافت و می ­توان گفت امروزه صنعت ساختمان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. این سازه ها به دلیل اهمیت بسیار زیاد (به لحاظ اقتصادی، نوع کاربری، مسائل فنی و …)  نیازمند طراحی و اجرای اصولی با در نظر گرفتن مسائل ایمنی هستند.  باید در نظر داشت تمام مراحل مربوط به طراحی، ساخت، نگهداری و حتی تخریب ساختمان­ ها باید با بهره گیری از اصول دانش فنی مطابق با مقررات ساختمانی و توجه به الزامات اساسی از جمله ایمنی و پایداری انجام شود. واضح است که عدم رعایت هریک از موارد فوق خطرات و مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت و هم چنین عملکرد سازه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شرکت مهندسی آساکو به منظور بهبود شرایط ایمنی و پایداری ساختمان­ ها در زمینه های زیر در حوزه صنعت ساختمان فعالیت می نماید:

مقاوم سازی ساختمان

بهسازی لرزه ای 

بهینه سازی سازه های ساختمانی 

پایدارسازی گودهای ساختمانی 

بهسازی و مقاوم سازی خاک 

ایمن سازی ساختمان در برابر سیل 

عدم توجه به مسائل ایمنی و پایداری در روند اجرای ساختمان حادثه آفرین است. هر ساله در کشور گودبرداری های غیر اصولی منجر به بروز خسارات و آسیب های زیان باری می شود. یکی از مسائل بسیار مهم و بنیادی در روند ساخت و ساز، ایجاد پایداری مناسب در هنگام تخریب و گودبرداری می­ باشد. در مواردی که عمق گودبرداری افزایش می یابد احتمال ناپایداری و ریزش جداره­ های گود زیاد است. از این رو متخصصین آساکو با انجام بررسی های دقیق از موقعیت پروژه، شرایط ساختمان های مجاور، نوع پروژه، عمق و سطح گود صحیح ترین روش پایدارسازی را انتخاب می کنند. در نتیجه ضریب اطمینان نسبت به عدم تغییر مکان غیرمجاز جداره­ های گود افزایش می یابد. کاهش زمان و هزینه­ های پایدارسازی و کاهش خطرات احتمالی از دیگر نتایج انتخاب صحیح روش پایدارسازی می باشد.

حفاری غیر اصولی و بی ثباتی دیواره های گودال

گودبرداری غیر اصولی و ناپاداری دیواره های گود

اطمینان از ایمنی یک ساختمان در طول زمان ساخت و بهره برداری نیازمند پایه گذاری قوی می باشد. بنابراین پی و فونداسیون هر سازه باید با شرایط خاک زیرین، نوع سازه و بارهایی که باید به زمین انتقال دهد متناسب باشد. از این رو انجام آزمایشات لازم و داشتن اطلاعات کامل از خصوصیات و پارامترهای خاک و مطالعات ژئوتکنیک منطقه یکی از مهم ترین مراحل ساخت و ساز است تا در صورت ضعیف بودن خاک و یا دارا بودن خصوصیات منفی (پتانسیل تورم بالا، پتانسیل روانگرایی و …) مقاوم سازی و بهسازی انجام شود. در برخی موارد بدلیل عدم انجام صحیح موارد ذکر شده و یا اعمال سربار اضافی بر ساختمان بدون در نظر گرفتن آن در محاسبات، نشست رخ می ­دهد و عملکرد سازه را تحت تاثیر قرار می دهد.

خدمات تخصصی آساکو در پایدارسازی گود

نیلینگ و انکراژ

– سازه نگهبان خرپایی

– مهار متقابل

– اجرای شمع

خرابی سازه های طبیعی

خدمات تخصصی آساکو در مقاوم سازی و بهسازی خاک 

میکروپایل

نیلینگ و انکراژ

اختلاط عمیق خاک

جت گروتینگ

ستون شنی

کنترل نشست

 علاوه بر موارد گفته شده در بالا که در نتیجه عدم توجه به ضوابط و ایمنی در طراحی و اجرا رخ می دهد وقوع زمین لرزه و سیلاب نیز پیامدهای زیادی به دنبال دارد. ایران دارای گسل های لرزه ای است و به همین دلیل از جمله کشور­های زلزله خیز جهان به شمار می ­رود. آمار مرگ و میر در زمین لرزه های رخ داده در ایران از شروع قرن بیستم بسیار بالا است و احتمال ایجاد زلزله هاي مخرب در سال هاي آینده نیز وجود دارد. هر چند که روند ساخت ساختمان ‌های شهری و روستائی به سوی تیپ اسکلت ‌دار و مقاوم بوده و تعداد ساختمان‌ های فاقد اسکلت کمتر از سال ‌های قبل می‌ شود، اما در حال حاضر نیز بر اساس آمار هم چنان درصد بالایی از ساختمان ­های کشور فاقد اسکلت هستند و یا در مقابل حوادث طبیعی مقاوم نیستند. بنابراین استفاده از فناوری های نوین در طراحی و اجرای ساختمان ها در جهت افزایش مقاومت اجزای سازه و همچنین خاک زیر پی اهمیت زیادی دارد. براساس مطالعات انجام شده و بررسی خرابی های حوادث طبیعی در چندین سال اخیر می توان گفت یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش خسارات و تلفات، مقاوم سازی و بهینه سازی ساختمان ها و مقاوم سازی و بهسازی خاک زیر پی است.

گودبرداری غیر اصولی و ناپاداری دیواره های گود 

خدمات تخصصی آساکو در مقاوم سازی ساختمان

کامپوزیت FRP

– ژاکت بتنی

– ژاکت فولادی

– ترمیم بتن

– پوشش های حفاظتی

– آب بندی

– میراگرهای لرزه ای

خدمات تخصصی آساکو در بهینه سازی ساختمان

– سبک سازی اسکلت ساختمان

– طراحی بهینه ساختمان های بتنی و فلزی