حوزه ژئوتکنیک 

خدمات تخصصی مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک که بصورت طرح و اجرا (EPC) در شرکت مهندسی آساکو قابل ارائه می باشد، در قالب محورهای اصلی زیر تعریف شده است:

یكي از مهمترين مشـكلات و دغدغـه‌هـاي موجـود در احـداث سـازه‌هـا، حفاظـت از گـودبرداري و ساختمانهاي مجاور به ويژه ساختمانهايي با قدمت بالا مي‌باشد. در صـورت عـدم رعايـت روش هـاي مناسب به منظور حفاظت گودها و همچنين شيب هاي در حال احداث، خسارات جبران ناپذيري بوقـوع خواهد پيوست و مخاطرات بوجود آمده ناشي از نشست هاي احتمالي و تقليل ظرفيت بـاربري و تغييـرمكان‌هاي جانبي ناشي از آن، موجب ايجاد ترك و در شرايط حاد، منجر به ريزش سازه‌هاي مجاور گود خواهد شد. علاوه بر اين به علت حساسيت ساختمان هاي قديمي در برابر جابجـايي‌هـاي ايجـاد شـده خاك زير آن، گودبرداري در مجاورت اين ساختمان ها نيازمند دقت و بررسي بيشـتري جهـت احـداث سازه نگهدارنده ديواره گود مي‌باشد.

به منظور جلوگيري از موارد ذكر شده، لازم است قبل از شروع عمليات گودبرداري از روش هـاي پايدارسازي استفاده شود تا در محيطـي پايـدار و ايمـن بتـوان عمليـات ساخت را ادامـه داد. متخصصین فعال در شرکت مهندسی آساکو با داشتن دانش و تجربه اجرایی، از سيسـتم‌هـاي حفاظت از گودبرداري (يا سازه نگهبان) جهت پايدارسازي لغزش‌هاي خاك، محدودسـازي تغييـرشـكل ديواره‌ها و حفاظت از سازه‌هاي مجاور محوطه گود استفاده نموده و با ایجاد امكان گودبرداري قـائم و ايجـاد فضـاي لازم جهـت اجراي فونداسيون و سازه اصلي، اطمینان و آرامش را برای کارفرمایان خود به همراه می آورند.

بررسي و ارزيابي روش هاي مختلف پايدارسـازي گود در شرکت مهندسی آساکو بـا توجه به شرايط حاكم بر پروژه از نظر فني و اقتصادي صورت مي‌پذيرد. انتخـاب روش پايدارسـازي بـر مبناي مشخصات پروژه (اعم از نوع خاك، عمق گود، وجود و يا عدم وجود خاك دستي و آب، عـوارض پيرامون پروژه و . . . ) و نیز موضوع هزينه و زمان انجام می شود.

بر این اساس روش های مختلف پایدارسازی گود به صورت زیر قابل تحلیل، بررسی و انتخاب هستند:

 

در بسیاری از مناطق کشور با انواع خاک های سست، رمبنده، فروریزشی و . . . مواجه هستیم که احداث سازه ها را مشکل می سازند. سالیانه میلیاردها تومان در کشور ایران صرف هزینه های بهسازی خاک و پی سازی در زمین های سست و مسئله دار می شود.   با بکارگیری روش های بهسازی و مقاوم سازی خاک علاوه بر کاهش قابل ملاحظه زمان اجرا و هزینه پروژه ها، می توان مشکلات ناشی از این نوع خاک ها را رفع نمود. آشنایی کم دست اندرکارن پروژه ها و کمبود تجهیزات خاص عملاً منجر به استفاده محدود این نوع روش ها در ایران شده است.

شرکت مهندسی آساکو ضمن بهره مندی از دانش به روز مهندسی ژئوتکنیک، قادر به ارائه راهکار و اجرای تکنیک های مختلف بهسازی خاک و مقاوم سازی زمین های مسئله دار کشور می باشد.

بطور کلی اهداف بهسازی خاک ها مطابق شکل زیر می باشد:

بر این اساس روش های بهسازی زیر توسط شرکت مهندسی آساکو قابل ارزیابی و اجرا می باشد:

امروزه انجام مطالعات و بررسی‌های ژئوتکنیکی برای هر سازه‌ای یک اصل علمی و پذیرفته شده در مجامع بین‌المللی مهندسی عمران و کشورهای پیشرفته دنیا است.

اساس طراحی ژئوتکنیکی هر سازه به اطلاعات ژئوتکنیکی همان سازه بستگی دارد و در این میان نقش مقاومت مجاز، ضرایب نشست، ضریب ارتجاعی و پارامترهای لرزه‌ای خاک بر کسی پوشیده نیست. دستیابی به اطلاعات مزبور جز با بررسی‌های ژئوتکنیکی امکان پذیر نیست. این امر از اتلاف سرمایه‌های ملی جلوگیری نموده و خطر جانی و مالی ناشی از ضعف عوامل شناسایی نشده ژئوتکنیکی را به حداقل می‌رساند و نقش عمده‌ای در فرآیند مقاوم‌سازی ساختمان‌ها ایفا خواهد نمود.

بر این اساس شرکت مهندسی آساکو بعنوان یک شرکت تخصصی مهندسی ژئوتکنیک، قادر به انجام مطالعات ژئوتکنیک در سطوح زیر می‌باشد:

همزمان با رشد مهندسی ژئوتکنیک، رشد و ترقی ناگهانی اقتصاد بعد از جنگ جهانی دوم در دهه 1950 میلادی، منجر به صنعتی شدن سریع جوامع بشری گردید. بطور خاص، صنایع شیمیایی به تعداد زیادی ایجاد شده و استانداردهای زندگی، با تولید محصولات فراوان و متنوع، ارتقا یافتند. کارخانه­ های تولیدی این محصولات نیازمند تولید مواد شیمیایی آلی به مقدار زیاد و در نتیجه افزایش استفاده از فلزات سنگین بودند. همچنین حجم زیاد این تولیدات باعث افزایش میزان مواد زائدی گردید که می ­بایست دفع می­ شدند. عملیات دفع نامناسب و رهاکردن تصادفی این آلودگی ها در محیط باعث ایجاد سایت­های آلوده متعدد در سراسر جهان گردید.

محصورکردن یا کنترل زباله ­ها و مشکلات مرتبط با رفع آلودگی سایت­ های آلوده­ شده، نیازمند درک صحیح از مشخصات فیزیکی تحت­ الارضی و توانایی مهندس در استفاده از مهارت­های مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک کلاسیک است. همچنین آشنایی با مشخصات شیمیایی تحت الارضی و توانایی استفاده از مهارت­ های مهندسی محیط­ زیست در کنترل آلودگی یا تخلیه و دفع پسماندها ضروری می­ باشد. برای بررسی دامنه وسیع اینگونه مشکلات و مسائل مرتبط با این بحث، ترکیبی از تخصص مهندسی ژئوتکنیک و مهندسی محیط­ زیست مورد نیاز است. به علاوه، آگاهی از قوانین زیست­ محیطی، علوم هیدروژئولوژی، شیمی محیط­ زیست، ژئوشیمی و میکروبیولوژی نیز لازم است. با عنایت به این موضوع، در آغاز دهه 90 میلادی، یک گرایش تخصصی از مهندسی عمران با نام مهندسی ژئوتکنیک زیست­ محیطی ظهور پیدا کرد. مهندسی ژئوتکنیک زیست محیطی، در بردارنده رفتار خاک­ها، سنگ­ها و آب زیرزمینی به هنگام اندر کنش با آلودگی­ها بوده و مسائل و مشکلات مربوط به مدیریت پسماندهای خطرناک و غیرخطرناک و سایت‌های آلوده را مد نظر قرار می­دهد.

توانمندی‌های مرتبط با ژئوتکنیک زیست محیطی در شرکت مهندسی آساکو در قالب محورهای اصلی زیر می‌باشد:

شرکت مهندسی آساکو با در اختیار داشتن ماشین آلات راهسازی قادر به اجرای عملیات خاکی در پروژه های مختلف عمرانی و صنعتی می باشد. هدف ما در اجرای عملیات خاکی فراهم آوردن بالاترین سطح خدمات برای کارفرمایان فهیم است. مسئولیت پذیری، خلاقیت، انعطاف پذیری و توجه به جزئیات عملیاتی از جمله ماموریت‌های ما در این بخش می باشد.

توانمندی های  شرکت مهندسی آساکو  در این حوزه به شرح زیر می باشد:

1- تامین ماشین آلات و انجام گودبرداری های عمیق (Deep Excavation)

2- حفر تونل و ترانشه ها خاکی و سنگی (Trench/Tunnel Excavation)

3- اجرای عملیات راهسازی (Road Construction)

4- رگلاژ و تسطیح زمین (Area Grading)

5- اجرای خاکریزی های حجیم (Bulk Filling)

انجام فعالیت های تخصصی متعدد در حوزه مهندسی ژئوتکنیک، شرکت مهندسی آساکو را قادر به ارائه خدمات نوین و گسترده در زمینه نظارت و پایش ژئوتکنیکی به شرح زیر نموده است:

  • مدیریت راهبردی و برنامه ریزی پروژه های ژئوتکنیکی (Geotechnical Management & Planning)
  • ارائه مشاوره، نظارت عالیه و مانیتورینگ عملیات پایدارسازی گودهای عمیق به روشهای نیلینگ، انکراژ، شمع، سازه نگهبان و… (Deep Excavation Inspection & Monitoring )
  •  انجام آزمایش های تاییدی کشش نیل و انکر (Load Testing)
  • مشاوره انتخاب روش بهسازی خاک و نظارت بر اجرای صحیح کار (Selection of ground Improvement techniques)
  • ارائه طرح و اجرای ابزار دقیق ژئوتکنیکی (Geotechnical Instrumentation)
  • ارائه طرح زهکشی و پایین انداختن سطح آب
  • پایش جابجایی‌ها و ارائه طرح بهسازی کنترل نشست ساختمانها و تاسیسات