شرکت آساکاو

جستجو کردن

مقاوم سازی پیشرفته

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=”” type=”legacy”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” border_sizes_top=”” border_sizes_bottom=”” border_sizes_left=”” border_sizes_right=”” first=”true”][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”” rule_size=”” rule_color=”” hue=”” saturation=”” lightness=”” alpha=”” content_alignment_medium=”” content_alignment_small=”” content_alignment=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” sticky_display=”normal,sticky” class=”” id=”” margin_top=”” margin_right=”” margin_bottom=”” margin_left=”” fusion_font_family_text_font=”” fusion_font_variant_text_font=”” font_size=”” line_height=”” letter_spacing=”” text_transform=”” text_color=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]شرکت مهندسی آساکو با در اختیار داشتن دانش فنی، متخصصین سطح بالای مهندسی و تجهیزات به روز در زمینه مشاوره، طراحی، اجرا و نظارت پروژه های مقاوم سازی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت برق، صنعت فولاد، راه و راه آهن و همچنین مقاوم سازی ساختمان ها فعالیت می نماید. تیم متخصصان ما با کارفرمایان، طراحان، پیمانکاران و صاحبان پروژه ها همکاری می کنند تا راه حل های ویژه و سفارشی برای کمک به حل پیچیده ترین چالش های موجود را ارائه نمایند.  مقاوم سازی و ترمیم انواع سازه های بتنی، فولادی و سازه های صنعتی خاص از توانمندی های مجموعه آساکو است.

این شرکت همچنین گواهینامه‌های مرتبط رتبه بندی از سازمان برنامه و بودجه کشور و کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشور را به منظور تامین نیازها و مصالح مورد نیاز مقاوم سازی اخذ نموده است.

مقاوم سازی

 مقاوم سازی چیست؟
مقاوم سازی به انگلیسی : Strengthening یا Retrofitting

بر اساس تعریف آیین نامه و استانداردهای معتبر ملی و بین المللی، مقاوم سازی عبارتست از فرآیند تقویت سازه یا ارتقاء اعضای سازه ای به منظور بهبود عملکرد تحت بارهای موجود یا افزایش استحکام اعضای سازه برای تحمل بارهای اضافی است.

به بیان دیگر مقاوم سازی عبارت است از ایجاد تغییر در ساختار موجود (ساختمان‌ها، تاسیسات، ابنیه یا المان های سازه ای) برای کاهش یا از بین بردن احتمال خسارت ناشی از بارهای معمول، زلزله، سیل، فرسایش، وزش باد شدید، خوردگی ها و سایر مخاطرات محتمل.

 دلایل نیاز به مقاوم سازی

قبل از توضیح در مورد دلایل نیاز به مقاوم سازی لازم است بدانیم که  اولاً مقاوم سازی منحصر به ساختمان ها و سازه های قدیمی نمی باشد و ممکن است درخصوص ابنیه و تاسیساتی که هنوز به مرحله بهره برداری نیز نرسیده اند، مقاوم سازی انجام پذیرد. ثانیاً قبل از تصمیم گیری در خصوص مقاوم سازی لازم است نیازها و شرایط خاص هر پروژه بطور ویژه مورد بررسی قرار گرفته و انواع روش های مقاوم سازی نیز مدنظر باشد. بر این اساس دلایل اصلی مقاوم سازی مطابق موارد 11 گانه زیر است:

1. مقاوم سازی به دلیل طراحی نادرست یا ناقص

طراحی غلط مهندسی

در برخی از پروژه ها طراحان اولیه ممکن است در فرآیند طراحی فرضیات نادرستی را مدنظر قراردهند و یا اینکه در اثر اشتباهات انسانی یا نرم افزاری، طراحی سازه بصورت غلط یا ناقص انجام پذیرد. این موضوع به حدی تکرارپذیر بوده است که شرکت های بیمه و بیمه مرکزی در شرایط عمومی بیمه نامه های مهندسی یا بیمه نامه‌های تمام خطر، کلوز مربوط به طراحی غلط را ذکر نموده و در صنعت بیمه مورد استفاده است.

تا زمانی که پروژه ساخته نشده است و قابلیت اصلاح طراحی ها وجود دارد، نیاز به مقاوم سازی منتفی است. ولی در صورتی که پروژه درحال اجرا بوده و یا ساخته شده باشد، عموماً منطقی ترین و ارزانترین راه استفاده از روش های مقاوم سازی به منظور اصلاح طراحی غلط اولیه و پوشش نقایص موجود می باشد.

2. مقاوم سازی به دلیل تغییر رویکرد طراحی

حالات مختلف طراحی

در طراحی سازه های بتنی و فلزی سه رویکرد اصلی در طراحی وجود دارد.

الف) طراحی به روش تنش مجاز (ASD)

ب) طراحی به روش مقاومت نهایی (LRFD)

ج) طراحی به روش حالات حدی (LSD)

 گاهی یک سازه ساختمانی یا صنعتی قدیمی بر اساس یک روش مورد طراحی اولیه قرار می گیرد. پس از مرحله ساخت و گذشت زمان ممکن است بنا به مقتضیات فنی یا اجرایی نیاز باشد که کنترل و تایید بنای ایجاد شده بر اساس یک رویکرد دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد. در این صورت ممکن است بنای ساخته شده جوابگوی مقتضیات روش طراحی جدید نبوده و نیاز به مقاوم سازی داشته باشد.

این موضوع درکشور ما بخصوص درمورد سازه های صنعتی و سوله ها که بر مبنای ضوابط آیین‌نامه‌ای (مبحث دهم مقررات ملی ساختمان-طرح و اجرای ساختمان های فولادی) تا چندسال قبل عمدتاً با رویکرد طراحی تنش مجاز (ASD) مورد طراحی قرار می‌گرفتند و در حال حاضر این روش با روش مقاومت نهایی (LRFD) جایگزین شده است موضوعیت داشته و نیاز به مقاوم سازی را ایجاد نموده است که توسط کارشناسان شرکت مهندسی آساکو در زمینه مقاوم سازی سازه، مقاوم سازی فونداسیون و مقاوم سازی تاسیسات و تجهیزات قابل انجام است.

3. مقاوم سازی بدلیل ضعف در ساخت

یکی از مشکلات متداول در اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی وجود نقایص و ضعف در ساخت و ساز است. انتخاب شرکت پیمانکار ذیصلاح توام با انجام نظارت کارگاهی دقیق حین ساخت گرچه در بسیاری از پروژه ها منجر به کاهش ضعف و ایرادات می‌شود، ولی کماکان وجود ضعف در ساخت یا بروز اشتباهات و ایرادات اجرایی می تواند منجر به تحمیل هزینه های اضافی به پروژه ها گردد.

زمانی که یک سازه بدلیل خطا یا ضعف در ساخت دچار مشکلات بهره برداری گردیده یا حتی نگرانی‌هایی را درخصوص آینده بوجود آورد، مقاوم سازی هموارد معقول ترین و بهینه ترین راه حل به منظور جبران نقایص است.

4. مقاوم سازی به دلیل تغییر آیین نامه ها  و ضوابط در طول زمان

با پیشرفت علم و تکنولوژی، ضوابط و مقررات آیین نامه ها نیز در حال به روزرسانی است. چه بسا سازه ها و تاسیساتی که با آیین نامه های قدیمی طراحی و اجرا شده اند و درشرایط کنونی پاسخگوی مقتضیات نسخه به روز شده همان آیین نامه نیستند. بعنوان مثال بسیاری از ساختمان های قدیمی در کشور بدون لحاظ مقررات ویژه به منظور مقاومت دربرابر بارهای لرزه ای (زلزله) طراحی و اجرا شده اند. این درحالی است که طبق ضوابط آیین نامه های کنونی، ارزیابی و اعمال بار زلزله به سازه ها خصوصا در موارد با اهمیت زیاد ضروری و اجتناب ناپذیر است. درصورتی که بخواهیم یک سازه مهم و در حال بهره برداری را با آیین نامه های کنونی منطبق نماییم به ناچار باید از اقدامات مقاوم سازی و بهسازی بهره ببریم.

5. مقاوم سازی بدلیل افزایش تعداد طبقات سازه

مقاوم سازی برای افزایش تعداد طبقات

بسیاری از اوقات بنا به نیاز یا درخواست کارفرما یا مالکان یک ساختمان یا سازه صنعتی، نیاز است که طبقه یا طبقاتی بر روی سازه موجود اضافه شود. این موضوع تنها زمانی امکان پذیر است که مقاومت و شرایط بخش تحتانی مورد ارزیابی کارشناسی قرار گرفته و مقاطع موجود مورد مقاوم سازی قرار گیرند. مقاوم سازی پی، مقاوم سازی فونداسیون و مقاوم سازی سازه سه جنبه اصلی این موضوع است که در شرکت ما قابل انجام می باشد.

6. مقاوم سازی به منظور ایمنی دربرابر حوادث طبیعی

در بسیاری از موارد لازم است که مقاومت یک سازه یا ساختمان دربرابر بارهای ناشی از حوادث طبیعی افزایش یابد. در این صورت لازم است که فرآیند مقاوم سازی بررسی و اعمال شود. نمونه های این موضوع شامل موارد زیر است:

مقاوم سازی در برابر زلزله

مورد بسیار پرکاربرد این موضوع در کشور ما بهسازی لرزه ای یا مقاوم سازی لرزه ای است که بخصوص درمورد ساختمان ها مود توجه ویژه قرار گرفته است و توسط متخصصین آساکو انجام می شود.

7. مقاوم سازی به دلیل تغییر کاربری یا نصب تجهیزات

بسیاری از اوقات در صنایع مختلف و ساختمان ها نیاز به تغییر کاربری یا نصب تجهیزات و ماشین آلات جدید توسط کارفرمایان مدنظر قرار می گیرد. قبل از اقدام به تغییر کاربری و نصب، لازم است طراحی و اجرای مقاوم سازی بر مبنای اصول مهندسی صورت پذیرفته تا از مشکلات و مخاطرات آتی جلوگیری بعمل آید.

8. مقاوم سازی به منظور اصلاح پلان یا توزیع بار طبقات یا حذف المان های سازه ای

درصورتی که لازم باشد تغییراتی در معماری یا المان های باربر در یک سازه بوجود آید، نیاز به مقاوم سازی امری بدیهی و لازم است. این تغییرات گاهی به منظور اصلاح پلان، تغییر توزیع بار طبقات بدلایل فنی، حذف تیر، ستون یا دیوار و رفع محدودیت های معماری داخلی یا مقاوم سازی دیوار حمال صورت می پذیرد. کارشناسان مقاوم سازی آساکو در اینگونه موارد ضمن بررسی همه جانبه موضوع، اقدام به ارائه مشاوره و طرح روش مقاوم سازی متناسب با پروژه می نمایند.

9. مقاوم سازی بدلیل ضعف یا مغایرت در مصالح ساخت

وجود ضعف در مصالح یا بکارگیری مصالحی بجز آنچه در مشخصات فنی زمان ساخت و نقشه های پروژه ذکر گردیده است، می تواند منجر به بروز نقایص عملکردی و ضعف در سازه های عمرانی و صنعتی گردد. این موضوع هم در سازه های بتنی و هم سازه های فولادی امری متداول می باشد. ضعف در مصالح بتن، میلگرد، ورق های فولادی، آجر، سنگ و مصالح اینچنینی موضوعی است نیاز به مقاوم سازی را دو چندان نموده است.

10. مقاوم سازی بدلیل خوردگی یا کاهش مقاومت مصالح درطول زمان

خوردگی سازه بتنی

کشور ایران در مرزهای طولانی خود با دریای شور خلیج فارس که منطقه­ای استراتژیک از لحاظ ژئوپولیتیک و اقتصادی می­باشد دارای سازه­های فولادی و بتن مسلح بسیاری نظیر بنادر، اسکله­ ها، سکوهای دریایی و سایر تاسیسات و تجهیزات صنعتی و ساختمانی می­باشد. شرایط و عملکرد این سازه­ها از اهمیت ویژه­ای برخوردار می­باشد. یکی از اتفاقات شایع در مقاطع فولادی و بتن مسلح خصوصاً در جنوب کشور و حاشیه خلیج فارس،‌ خوردگی بتن و میلگردها در اثرتهاجم سولفات­ ها است. گرما و رطوبت در کنار عوامل مخربی مثل کلریدها و سولفات­ها موجب شیوع و تشدید‌ خوردگی در این نواحی شده است. شرکت مهندسی آساکو ضمن داشتن دانش روز در این زمینه و اجرای پروژه های موفق در حاشیه خلیج فارس، قادر به اصلاح شرایط موجود و مقاوم سازی سازه ها در مقابل خوردگی است.

11. مقاوم سازی به منظور بهینه سازی انرژی

مقاوم سازی برای بهینه سازی انرژی

اهمیت بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی بر کسی پوشیده نیست. امروزه تلاش برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها و ابنیه صنعتی یک امر ضروری و دارای توجیه اقتصادی است. بهینه سازی انرژی در سازه های عمرانی و صنعتی مستلزم بکارگیری اقدامات مقاوم سازی مرتبط در این حوزه است. استفاده از پوشش های حفاظتی و رفع نقایص اتلاف کننده انرژی با مدنظر قراردادن تمهیدات سازه ای می تواند خروجی اطمینان بخشی به کارفرمایان ارائه نماید.

خدمات تخصصی ما

شرکت مهندسی آساکو در زمینه های تخصصی مقاوم سازی به شرح ذیل فعالیت می‌نماید. شما بازدید کننده گرامی می توانید با کلیک کردن روی هریک از عناوین زیر، ضمن کسب اطلاعات مفید در هر زمینه، با توانمندی‌ها و خدمات ما در حوزه مقاوم سازی بیشتر آشنا شوید.

خدمات تخصصی شرکت اساکو

آیین نامه ها و مراجع مقاوم سازی

علم مقاوم سازی در دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. دستیابی به روش های مقاوم سازی متنوع در کنار تجارب بوجود آمده از اجرای این روش ها منجر به ایجاد و به روزرسانی آیین نامه ها، استانداردها، کتب علمی و مقالات متعدد گردیده است. در زیر عناوین برخی از مراجع منتشر کننده استاندارها و ضوابط مهم ملی و بین المللی در زمینه مقاوم سازی ارائه شده است:

 1. نشریات و دستورالعمل‌های معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (سازمان برنامه و بودجه)
 2. آژانس مدیریت اضطراری فدرال ایالات متحده آمریکا FEMA) Federal Emergency Management Agency)
 3. موسسه بتن آمریکا ACI) American Concrete Institute)
 4. موسسه ساخت و ساز فولاد آمریکا AISC) American Institute of Steel Construction)
 5. انجمن مهندسان عمران آمریکا ASCE) American Society of Civil Engineers)
 6. انجمن مهندسان مکانیک آمریکا ASME) American Society of Mechanical Engineers)
 7. انجمن آزمایش و مواد آمریکا ASTM) American Society for Testing and Materials)
 8. موسسه نفت آمریکا API) American Petroleum Institute)
 9. استاندارد اتحادیه اروپا (Eurocode)
 10. سازمان مدیریت بزرگراه‌های فدرال آمریکا FHWA) Federal Highway Administration)
 11. استاندارد های مبانی طراحی سازه ای ایزو (ISO Structural Design Standards)
 12. برنامه کاهش خطرات زلزله NEHRP) National Earthquake Hazards Reduction Program)

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]